SMBJ6.5CA-AT
Manufacturer:
Brightking Electronic
Mfr.Part #:
SMBJ6.5CA-AT
Datasheet:
Description:
TVS Diodes SMB(DO-214AA) SMD/SMT Working Voltage:6.5 V Breakdown Voltage:7.22 V Clamping Voltage:11.2 V Polarity:Bidirectional
ParameterValue
Max Operating Temperature150 °C
Min Operating Temperature-55 °C
PackagingReel
RoHSCompliant
PolarityBidirectional
Working Voltage6.5 V
Output Current1.4 A
Peak Pulse Current53.6 A
Breakdown Voltage7.22 V
Clamping Voltage11.2 V